10.03.2026
Om antal påbegyndte og afsluttede forløb samt antal forløb primo og ultimo perioden
Hvad viser målingen?
Måling 1: Antal forløb primo perioden
Målingen viser, hvor mange fleksjob der er i gang ved starten af den valgte periode. Det svarer til det antal personer, der var i fleksjob ved starten af den valgte periode.
Måling 2: Antal forløb påbegyndt i perioden
Målingen viser, hvor mange fleksjob der er påbegyndt i den valgte periode.
Måling 3: Antal forløb afsluttet i perioden
Målingen viser, hvor mange fleksjob der er afsluttet i den valgte periode.
Måling 4: Antal forløb ultimo perioden
Målingen viser, hvor mange fleksjob der er i gang ved slutningen af den valgte periode. Det svarer til det antal personer, der var i fleksjob ved slutningen af den valgte periode.
Hvordan er målingen beregnet?
Måling 1: Antal forløb primo perioden
Målingen er opgjort som antal fleksjob, der var i gang ved starten af den valgte periode. Et forløb defineres som værende i gang ved periodens start, såfremt personen var i fleksjob både den første dag i den valgte periode og dagen før. Denne opgørelsesmetode sikrer, at antal fleksjob primo perioden svarer til antal fleksjob ultimo perioden før. Såfremt en person var i fleksjob den første dag i den valgte periode, men ikke dagen før, vil forløbet alene indgå i måling 2, dvs. som fleksjobforløb påbegyndt i perioden.
Måling 2: Antal forløb påbegyndt i perioden
Målingen er opgjort som antal fleksjob, der starter i den valgte periode, og som ikke var i gang dagen før periodens start, jf. definitionerne i måling 1. Et forløb er defineret som en række sammenhængende dage i fleksjob. Et forløb kan vare ned til én dag. Et nyt forløb starter, såfremt personen mindst én dag forinden ikke har været i fleksjob. Personer, der påbegynder fleksjob flere gange inden for den valgte periode, vil indgå i målingen med samtlige fleksjobforløb inden for den valgte periode.
Måling 3: Antal forløb afsluttet i perioden
Målingen er opgjort som antal fleksjob, der bliver afsluttet i den valgte periode. Et fleksjob er afsluttet, hvis personen ikke er i fleksjob den efterfølgende dag. Personer, der har afsluttet fleksjob flere gange inden for den valgte periode, vil indgå i målingen med samtlige afsluttede fleksjob inden for den valgte periode.
Måling 4: Antal forløb ultimo perioden
Målingen er opgjort som antal fleksjob, der var i gang ved den valgte periodes slutning. Et forløb defineres som værende i gang ved periodens slutning, såfremt en person var i fleksjob både den sidste dag i perioden og dagen efter. Denne opgørelsesmetode sikrer, at antal fleksjob ultimo perioden svarer til antal fleksjob primo perioden efter. Såfremt en person var i fleksjob den sidste dag i den valgte periode, men ikke dagen efter, vil personen alene indgå i måling 3, dvs. som fleksjob afsluttet i perioden.
Hvad kan målingen fordeles på?
Målingen skal fordeles på geografisk område og periode. Derudover kan målingen fordeles på køn, alder og herkomst. Disse data er for alle personer opgjort den sidste dag med fleksjob i den valgte periode.
Hvor kommer data fra?
Frem til december 2006 er fleksjobtallene baseret på kommunernes fleksjobindberetninger til Danmarks statistiks AMFORA-statistik (arbejdsmarkedspolitiske foranstaltninger). Fra januar 2007 er fleksjob baseret på kommunernes indberetninger af fleksjob til Arbejdsmarkedsstyrelsen.
Indberetninger fra Nordfyns Kommune vedr. fleksjob i 2007 er mangelfulde. Kommunen arbejder med at rette op på data. I takt med, at kommunen får indberettet de resterende fleksjoboplysninger vil det samlede antal fleksjob i kommunen og på landsplan derfor stige.
En række af de fleksjobforløb der blev indberettet af kommunerne til Danmarks Statistik, og som var i gang ultimo 2006, er ikke blevet indberettet af kommunerne til Arbejdsmarkedsstyrelsen. Samtidig er der til Arbejdsmarkedsstyrelsen blevet indberettet en række forløb med start i januar 2007, som ikke har været indberettet til Danmarks Statistik. Antallet af afsluttede fleksjob i december 2006 samt antallet af påbegyndte fleksjob i januar 2007 er følgeligt ekstraordinært højt i følgende målinger:
- Antal forløb fordelt på varighed
- Antal påbegyndte og afsluttede forløb samt antal forløb primo og ultimo perioden
- Antal personer påbegyndt forløb fordelt på antal påbegyndte forløb
- Antal og varighed af afsluttede forløb.
Hvor ofte kommer der nye tal?
Målingen opdateres hver måned. Ved valg af måling fremkommer en uddybning af den valgte målingsgruppe, der bl.a. oplyser hvornår målingen sidst blev opdateret, og hvornår den næste opdatering forventes. Du kan i øvrigt få et fuldt overblik over opdateringskadencen for alle målinger under topmenupunktet Opdateringskalender.
Flere spørgsmål?
Kontakt: Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, Vermundsgade 38, 2100 København Ø, telefon 72 21 74 00, Viden og Analyse/ e-mail jobindsats@star.dk