20.10.2025
Mindre stigning i ledigheden i september 2025
Ledigheden er steget med 300 fuldtidspersoner fra august til september 2025. Det viser STAR’s seneste sæsonkorrigerede ledighedstal.

STAR har nu opgjort den registerbaserede, sæsonkorrigerede ledighed for september 2025
I september 2025 var der 88.400 fuldtidsledige, når der korrigeres for sæsonudsving. Det er 300 flere fuldtidspersoner end måneden før, jf. tabel 1. Den sæsonkorrigerede ledighed som procent af arbejdsstyrken er fortsat 2,9 procent i september 2025.
Tabel 1. Antal sæsonkorrigerede fuldtidsledige i august og september 2025
Ydelsesgruppe | Antal sæsonkorrigerede fuldtidspersoner i august 2025 | Antal sæsonkorrigerede fuldtidspersoner i september 2025 | Forskel | Udvikling i procent | Den sæsonkorrigerede ledighed i pct. af arbejdsstyrken i september 2025 |
Dagpenge | 75.400 | 75.700 | 300 | 0,4 | 2,5 |
Kontanthjælp | 12.600 |
12.600 |
0 | 0,0 | 0,4 |
Total | 88.100 | 88.400 | 300 | 0,3 | 2,9 |
Anm.: Ledighedstallene i tabellen er afrundet til nærmeste 100’er, hvorfor de kan afvige i forhold til tallene i målingen på Jobindsats. Samtidig vil summen af niveauerne for dagpenge og kontanthjælp ikke nødvendigvis stemme overens med totalen.
Kilde: Egne beregninger på baggrund af Jobindsats.dk.
Udviklingen dækker over, at antallet af sæsonkorrigerede dagpengeledige er steget med 300 fuldtidspersoner fra august til september 2025, mens antallet af kontanthjælpsledige er uændret. Ændringen fra august til september 2025 i den sæsonkorrigerede ledighed er den samme som den estimerede ændring i ledighedsindikatoren for september 2025 offentliggjort den 6. oktober 2025.
Revision af den registerbaserede ledighed
I forbindelse med, at de sæsonkorrigerede ledighedstal er blevet opdateret med nye tal, er det totale antal sæsonkorrigerede fuldtidspersoner for august 2025 opjusteret med 200 fuldtidspersoner, således at udviklingen i ledigheden for august 2025 er opjustere med 100 fuldtidspersoner. Antallet af dagpengeledige er opjusteret med 200 fuldtidspersoner, mens antallet af kontanthjælpsmodtagere er uændret. Justeringen af tallene kan skyldes, at det faktiske (ikke-sæsonkorrigerede) antal ledige er opdateret, men også en tilpasning af selve sæsonkorrektionen.
Om STAR's sæsonkorrigerede opgørelse af ledigheden
Den sæsonkorrigerede opgørelse af ledigheden er baseret på den faktiske ledighed. Inden tallene korrigeres for sæson, bliver de to seneste måneders faktiske ledighedstal opreguleret i forhold til de forventede efterregistreringer. De sæsonkorrigerede tal tager højde for mulige sæsonudsving. Det kan eksempelvis være forskelle i antallet af dage/arbejdsdage på tværs af måneder, sæsonmønstre i forhold til afholdelse af ferie eller sygdomsperioder og lignende. Sæsonkorrektion gør det muligt at følge udviklingen i ledigheden måned for måned. Du kan læse mere om STAR’s sæsonkorrektion af ledigheden i notatet 'Sæsonkorrektion i STAR' eller på info-siden. Den sæsonkorrigerede ledighed for oktober måned 2025 offentliggøres den 20. november 2025 kl. 9.00.
Du kan dykke ned i de sæsonkorrigerede tal for antallet af fuldtidsledige:
Ledighed: Sæsonkorrigeret antal fuldtidsledige
Du kan også finde faktiske tal for ledige og fuldtidsledige:
Ledighed: Faktiske antal ledige og fuldtidsledige
Opdateringskalender for 2025
Måned | Vedrørende måned | Opdateringsdato for den sæsonkorrigerede ledighedsindikator | Opdateringsdato for den sæsonkorrigerede ledighed |
November | Oktober |
6. november kl 9.00 |
20. november kl 9.00 |
December | November |
4. december kl 9.00 |
18. december kl 9.00. |